Obecné informace
Dle zákona č. 541/2020 Sb. a zákona č. 542/2020 Sb. uvádíme na trh pouze baterie a akumulátory, které splňují předepsané normy chemických látek. Pokud bychom stanovené normy překročili, bude tato skutečnost vyznačena přímo na baterii či akumulátoru chemickým symbolem pro tento kov.
Baterie a akumulátory jsou označovány grafickým symbolem pro účely odděleného sběru a zpětného odběru. Máme dohodu o spolupráci při zajištění zpětného odběru přenosných baterií se společností ECOBAT s.r.o.
Níže najdete informace o způsobu zajištění zpětného odběru, o možných negativních účincích látek v bateriích a akumulátorech a o významu grafického symbolu. Jsme zapsáni v Seznamu výrobců vedeného Ministerstvem životního prostředí. Plníme své povinnosti prostřednictvím kolektivního systému REMA Battery, s.r.o.
Zásady bezpečného zacházení s bateriemi a akumulátory:
Význam grafického symbolu uvedeného na bateriích a akumulátorech:
Výrobek nepatří do komunálního odpadu! | |
Po skončení životnosti jej recyklujte v souladu se zásadami ochrany životního prostředí. | |
Pokud je navíc vyznačen pod tímto obrázkem symbol Pb, Cd nebo Hg, znamená to, že tyto baterie obsahují zvlášť nebezpečné prvky olovo, kadmium a rtuť. |
Možné negativní účinky - POZOR!
Použité baterie a akumulátory nesprávně vyhazované s běžným odpadem, mohou vážně narušit životní prostředí. Po čase se z nich uvolňují škodlivé látky (zejména tzv. těžké kovy), které mohou znečistit půdu nebo spodní a povrchové vody. Těžké kovy obsažené v bateriích mají prokazatelně škodlivý vliv na lidské zdraví.
Recyklací kovových látek obsažených v bateriích lze dosáhnout významných energetických a materiálových úspor primárních surovin.
REACH neboli nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky.
Cílem nařízení je zajištění vysoké úrovně ochrany lidského zdraví a životního prostředí, volného pohybu látek samotných, obsažených v přípravcích anebo v předmětech, a současně zvýšení konkurenceschopnosti a inovací. Toto nařízení by rovněž mělo podpořit rozvoj alternativních metod hodnocení rizik látek.
Nařízení by do roku 2020 mělo zajistit, aby se na území evropského společenství vyráběly a dovážely pouze takové chemické látky a přípravky, u nichž jsou známy jejich nebezpečné vlastnosti a dále aby se vyráběly, používaly a odstraňovaly bezpečným způsobem.
O SOULADU S NAŘÍZENÍM REACH ve smyslu článku 33 nařízení (ES) 1907/2006/EC
V souladu s článkem 33, odst. 1, nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek - REACH, společnost ECOM s.r.o. informuje své zákazníky o skutečnosti, že pokud prodávaná součástka, ať už dovezená z EU či ze třetích zemí, obsahuje látku, která splňuje kritéria uvedená v článku 57 tohoto nařízení a je identifikována dle článku 59 odst. 1 tohoto nařízení v koncentraci vyšší než 0,1 % hm, poskytneme tento údaj příjemci u dané součástky s dostatkem informací umožňujících bezpečné použití, včetně alespoň názvu této látky.
Evropská agentura pro chemické látky (EChA) oficiálně vydala seznam látek (SHVC), které naplňují výše uvedená kritéria. Aktuální verze seznamu je k dispozici na internetové stránce (zatím pouze v anglickém jazyce).
Vážení zákazníci,
směrnicí 2015/863/EU ze dne 31.03.2015 se mění příloha II směrnice 2011/65/EU tzv. RoHS (Rescriction of Hazardeous Substances), která zakazuje, aby výrobky přicházející na trh po datu 01.07.2006 obsahovaly stanovené škodlivé látky, kterými jsou olovo, rtuť, šestimocný chrom, kadmium a samozhášivé přísady PBB a PBDE a nově látky dle změny přílohy II směrnice 2015/863/EU, který mi jsou DEHP, BBP, DBP a DIBP v nadlimitním množství, konkrétně uvedeném ve směrnici pro jednotlivé látky, pokud není stanovena výjimka dle konkrétní přílohy v této směrnici. U elektronických součástek tato směrnice znamená především významné omezení obsahu olova. ECOM s.r.o. dodává elektronické součástky v souladu s uvedenou směrnicí a označuje je na eshopu a na dodacích listech (viz. ukázka dole):
LF: Součástka splňuje směrnici RoHS (včetně výjimek podle přílohy II směrnice 2015/863/EU a přílohy III a jejich změn ze směrnice 2011/65/EU).
PB: Součástka obsahuje olovo, a nelze rozhodnout o vyhovění dle přílohy II směrnice 2015/863/EU a přílohy III a jejich změn ze směrnici 2011/65/EU.
bez označení: soulad se směrnicí RoHS nelze prokázat
Prohlášení k problematice Konfliktních minerálů
Společnosti spadající pod působnost americké instituce SEC musí při své činnosti deklarovat použití zlata, wolframu, cínu a tantalu nepocházejících z problematických oblastí Konga a jeho blízkého okolí. Tyto oblasti jsou bohužel nechvalně známé násilně vynucovanou prací v nelidských podmínkách, využívanou na získávaní výše uvedených minerálů. Zisk z prodeje takto získaných surovin je potom používán hlavně k financování ozbrojených konfliktů. Proti tomuto negativně působícímu trendu a s cílem potlačení těchto aktivit vzniká na americké půdě v r. 2010 zákon nazvaný Dodd-Frank Wall Street reform and Consumer protection act, často odkazovaný problematikou Konfliktních minerálů, nebo také jen zkratkou 3TG (Tungsten, Tin, Tantal, Gold).
Společnost ECOM s.r.o. se připojuje k výše uvedené snaze zákona o konfliktních minerálech (Dodd-Frank) tím, že na svých stránkách umísťuje průběžně aktualizovaná prohlášení, případně vyplněné formuláře EICC ke konfliktním minerálům svých zastoupených výrobců. Vychází tak vstříc zákazníkům přímo spadajícím pod SEC, ale i jejich subdodavatelům, kteří požadují jednoznačnou identifikaci zdrojů tzv. konfliktních minerálů.
Prohlášení, případně EICC formuláře od jednotlivých výrobců: